Archiwum kategorii: aktualnosc

Protest w Warszawie!

Setki górników ze związków zawodowych protestowało 24.03.2023 roku w Warszawie przed siedzibą Komisji Europejskiej.

W ten sposób chcąc pokazać, że nie zgadzają się na przygotowywane w Parlamencie Europejskim rozporządzenie metanowe.

Wśród protestujących byli również przedstawiciele OM NSZZ „Solidarność”-80 przy JSW KOKS S.A.

Rozporządzenie metanowe przewiduje, że od 2027 roku wprowadzony zostanie limit emisji metanu – 5 ton na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy, a od roku 2031 – 3 tony gazu na 1000 ton węgla. Polskie kopalnie emitują więcej – średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie tych norm.

 

Związki porozumiały się w sprawie wzrostu płac w 2022 roku

17 lutego zostało podpisane porozumienie płacowe pomiędzy Organizacjami Związkowymi działającymi w JSW KOKS S.A. a Zarządem Spółki.

Ustalono:

1)     Wzrost stawki indywidualnego, miesięcznego wynagrodzenia brutto o 10%, począwszy od 1 lutego 2022 r.,

2)     Dodatek z tytułu Dnia Koksownika wyniesie 1200 zł brutto,

3)     Dodatek wigilijny (Karpik) wyniesie minimum 1000 zł brutto,

4)     Minimalna stawka wynagrodzenia miesięcznego wyniesie 3500 zł brutto od 1 czerwca 2022 r.,

5)     Dodatkowo 1 mln zł brutto w skali 12 miesięcy na regulacje płacowe oraz konieczne zmiany w taryfikatorze wynagradzania.

Kontynuowane są rozmowy w zakresie wysokości wzrostu dodatku zmianowego oraz dodatku gorącego, a także posiłków profilaktycznych.

 

Pismo do Prezesów JSW S.A. i JSW KOKS S.A.

W związku z upływem 10-lat gwarancji pracowniczych dla pracowników byłego Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” S.A. strona społeczna JSW KOKS  wystosowała pismo do Zarządu JSW S.A. oraz JSW KOKS S.A. o przedłużenie pakietu na kolejny okres gwarancji.

Na wniosek strony społecznej w dniu 23.06.2021 roku w Radlinie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące tej kwestii, na którym ustalone zostały kierunki oraz założenia nowego pakietu dla pracowników naszej Spółki.

Gwaranta pakietu, czyli JSW S.A. reprezentował Artur Wojtków – Zastępca Prezesa JSW ds. Pracy i Polityki Społecznej. Naszą Spółkę w rozmowach reprezentowała Iwona Gajdzik-Szot – Prezes Zarządu, Damian Gabriel – Członek Zarządu, Zuzanna Reszka – Dyrektor ds. Pracy oraz Łukasz Borecki – Zastępca Dyrektora d.s. Dialogu Społecznego. Strona Społeczna była reprezentowana przez Irenę Przybysz, Krzysztofa Kołodyńskiego, Mariusza Gałuszkę, Adama Grzegorczyka oraz Tomasza Chyczewskiego.

Kolejne posiedzenie Zespołu planowane jest w lipcu 2021 roku.

 

Msza św. w Kościele p.w. św. Kamila w Zabrzu

Uroczystości z okazji „Dnia Koksownika 2021”

Z okazji naszego branżowego święta w dniu 3.05.2021 roku w Parafii p.w. Św. Kamila w Zabrzu odprawiona została msza Św. w intencji pracowników JSW KOKS, emerytów, rencistów i ich rodzin.
W uroczystościach uczestniczył związkowy Poczet Sztandarowy w składzie:

Jarosław Kargol

Krzysztof Pawlik

Aleksander Szymański

Sławomir Wydra

Złożone zostały również wiązanki kwiatów pod kapliczkami Św. Floriana w Zabrzu i Rudzie Śląskiej.