aktualnosc

Pismo do Prezesa JSW S.A.

Zabrze, dn. 22.11.2016 r.

 

 

 

 

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Pan Prezes

Tomasz Gawlik

 

Szanowny Panie Prezesie

 

Temat nr. I

Działając w imieniu związków zawodowych w JSW KOKS S.A., a także wszystkich zatrudnionych pracowników w naszej spółce, zwracam się do Pana Prezesa o ponowne i wnikliwe przeanalizowanie koncepcji Pana Prezesa Adamczyka w sprawie utworzenia oddziałów oraz 3 układów zbiorowych pracy.

Rozumiejąc sytuację Koksowni Przyjaźń, której na dzień 30 listopada, kończy się okres wypowiedzenie ZUZP, który po połączeniu był źródłem prawa dla wszystkich pracowników i nie został wdrożony ze wszystkimi zapisami dla całej załogi. Doszło do ogromnego niezadowolenia wśród pracowników Dąbrowy i Zabrza. Błędem jest dzielenie Koksowni na oddziały, nie taki był cel przyłączenia Koksowni do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, siła miała być w grupie. Rozdzielenie doprowadzi do dyskryminacji i nierównego traktowania pracowników byłego KK ZABRZE. Różne traktowanie ludzi wykonujących tą samą pracę jest dalece niestosowne. W związku z tym grozi to jeszcze większym skonfliktowaniem załogi. Zwracamy się o pomoc w wymuszeniu na Zarządzie JSW KOKS SA wprowadzenia jednego układu zbiorowego pracy dla całej załogi JSW KOKS S.A., zmodyfikowanie taryfikatora, aby nie trzeba było regulować płac indywidualnie. Regulacje płacowe powinny się odbywać dla wszystkich pracowników, wtedy zostają dochowane wszelkie zasady kodeksowe, nie różniące pracowników z dłuższym stażem od tych z krótszym. Kompromis można osiągnąć w sytuacji wykazania się inicjatywą przez Pana Prezesa Adamczyka i wykazania się przez Niego umiejętnością zarządzania spółką, a nie stosowania mobbingu na doświadczonych Przewodniczących Związków. Poszczególne elementy, które różnicują załogę są możliwe do wprowadzenia w czasie i zapisane w protokole dodatkowym, który będzie zarejestrowany w PIP.

 

Takie jak:

– Włączenie do płacy Karty Hutnika pracowników byłego Kombinatu Koksochemicznego

– Rekompensatę rozłożyć i podzielić w transzach

– Dodatek szkodliwy Koksowni Przyjaźń, również włączyć do płacy

(tak i tak otrzymują te dodatki)

– Posiłki profilaktyczne – dokonać analiz, przeprowadzić badania i włączyć na poszczególnych stanowiskach dla pracowników KK. Analiza powinna być wykonana zarówno w KP i w KZ.

– Dodatek nocny, przeliczyć około koszt i ustalić ewentualnie zasady

– Dopłata do chorobowego – jeżeli KP chce utrzymać to również przeliczyć około i stopniowo włączyć dla pozostałej załogi

 

 

W pozostałych elementach różniących załogę jest możliwy do osiągnięcia kompromis.

Nadmieniamy, iż związki zawodowe ze zrozumieniem podchodzą do bardzo trudnej sytuacji w grupie JSW KOKS S.A. Natomiast różnicowanie pracowników na poszczególnych koksowniach, którzy są w jednej spółce, pracując bardzo ciężko w systemie zmianowym jest wysoce niemoralne i nie można w taki sposób traktować pracownika, przykładowo: na Koksowni Przyjaźń pracownik otrzymuje posiłek profilaktyczny bo jest pracownikiem KP, a na drugiej nie otrzymuje nic.

Spokój społeczny jest bardzo ważny i trzeba pamiętać, że Jastrzębska Spółka Węglowa, Koksownie włączyła aportem, które dobrze pracowały i osiągały zyski i takie krzywdzące traktowanie załogi byłego KK Zabrze przez właściciela (matkę) jest nie do przyjęcia.

 

Na taką dyskryminację załogi zabrzańskiej poprzez wydzielenie oddziałów NIE MA ZGODY ZABRZAŃSKICH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH.

Temat nr. II Przedstawiciel Załogi w Radzie Nadzorczej

Wielokrotnie zwracaliśmy się do Pana Prezesa o wzięcie pod uwagę naszych argumentów oraz o wyrażenie zgody na drugiego przedstawiciela załogi w Radzie Nadzorczej JSW KOKS S.A. Ich ilość została decyzją JSW zmniejszona do jednego przedstawiciela. Wiadomym jest że liczba załogi Koksowni Przyjaźń znacznie przewyższa ilość osób pracujących w koksowniach byłego KK Zabrze, przez co nie mają oni szans na swojego przedstawiciela. Poprzedni Zarząd JSW na zasadzie umowy wiążącej z dnia 26 kwietnia 2011 roku wyraził zgodę na dwóch przedstawicieli załogi, którzy równoważyli interesy połączonych dwóch zakładów. Dzięki temu nie dochodziło do dużych konfliktów pomiędzy koksowniami, ponieważ ich przedstawiciele mogli podczas posiedzeń przedstawiać argumenty za i przeciw i wszystkie uwagi były wysłuchane oraz wzięte pod uwagę. Ponownie zwracamy się o zgodę na powołanie przedstawiciela Koksowni Zabrzańskich i powrót do standardu wyznaczonego przez poprzedni Zarząd.

Temat nr. III Realizacja planów inwestycji w Koksowni Dębieńsko

Realizacja przedsięwzięć inwestycyjnych w tym inwestycji w Koksowni Dębieńsko została uregulowana w porozumieniu JSW S.A. i KK „Zabrze” zawartych w dniu 18 lutego 2011 roku i 15 marca 2011 roku, strony ustaliły wtedy zakres zadań inwestycyjnych oraz zgodę organów korporacyjnych KK „Zabrze”, należących również do niego: Koksowni Radlin i Jadwiga. W związku z odpowiedzią ministra, nie wyrażamy zgody, aby Koksownia Dębieńsko została zakładem produkcyjno- handlowym spółki KROS sp. z o.o. – co to za spółka?

Prosimy o podjęcie w tym temacie działań.

 

Temat nr. IV Mieszkania zakładowe

Podjęte decyzje przez Zarząd JSW KOKS S.A. w temacie nie przydzielania pracownikom Spółki mieszkań zakładowych są polityką generującą straty, przez pustostany, które spółka nadal utrzymuje. Decyzja Zarządu Spółki o sprzedaży tych mieszkań jest decyzją złą, z którą się nie zgadzamy, gdyż w/w mieszkania są mieszkaniami, które były budowane przez Spółkę z udziałem pracowników, którzy odrabiali godziny, ponosili tego konsekwencje zarabiając mniejsze pieniądze, ponieważ środki kierowano nie na zysk ale na budowę mieszkań zakładowych. Zwracamy się do Pana Prezesa o wymuszenie wydania decyzji w sprawie rozpoczęcia przydziałów mieszkań w taki sposób, jak miało to miejsce przed dwoma laty. Spółka nie pozbawi się możliwości sprzedaży mieszkań zakładowych pracownikom, ponieważ obowiązuje ustawa o sprzedaży.

Nadmieniamy, że sprzedaż mieszkań w niektórych dzielnicach miasta Zabrze oraz innych, po cenach rynkowych, które obowiązują, będzie procesem długotrwałym, a wręcz niemożliwym, w którym spółka będzie narażona na straty. Przypominamy, że po przydzieleniu mieszkania pracownicy będą ponosili wszystkie opłaty, a spółka nie będzie ponosiła kosztów ich utrzymania.

 

Szanowny Panie Prezesie jeszcze raz zwracamy się do Pana jako właściciela o zwrócenie uwagi na problemy jakie pojawiły się w JSW KOKS S.A. zażegnanie tych konfliktów i nie zgadzanie się na stosowania różnych zasad dla jednej załogi. Prosimy o zażegnanie procederu dyskryminowania pracowników Zabrzańskich Koksowni oraz o nie pomijanie w uzgodnieniach Zabrzańskich Związków Zawodowych. Na koniec proszę o nie stosowanie przez Pańskich ludzi mobbingu wobec Przewodniczącej Związku Zawodowego Ireny Przybysz.